Artykuł pierwotnie ukazał się na portalu www.4pm.pl pod adresem http://4pm.pl/artykuly/o-zbieraniu-wymagan-czyli-jak-zepsuc-system-erp-jeszcze-przed-jego-wdrozeniem#2
„Jeśli nie ustalisz dobrze wymagań, nie ma znaczenia jak dobrze zrobisz cokolwiek innego1” (Wiegers 2004) i choć etap zbierania wymagań opisują wszystkie najważniejsze metodyki projektowe sprawia on wciąż wiele problemów. Frederick Brooks w szeroko komentowanej książce „Mythical Man-Month” pisze „Najtrudniejszą częścią tworzenia oprogramowania jest szczegółowe określnie, co chcemy zbudować, żadna inna część pracy koncepcyjnej nie jest tak trudna jak ustalanie szczegółowej listy wymagań.[…] Niepowodzenie na żadnym innym etapie pracy nie spowoduje tak daleko idących negatywnych skutków. Żaden inny etap nie jest tak trudny do późniejszego sprostowania2.” (Brooks 1987). Pomimo iż opinia Brooksa może wydawać się nieco radykalna, badania pokazują, że czym później błąd zostaje wykryty tym większy jest koszt jego naprawy - w skrajnym przypadku różnica ta może być nawet ponad stukrotna (Westfall 2005).
According to various sources, 55% to 75%1 of ERP system implementation projects fail2. Taking into account the global market value of the ERP systems, which in 2010 reached about $40 billion, the question about the reasons for this condition gains a material dimension. The most comprehensive and at the same time, current research on the causes of implementation projects failure , which the author has been able to reach, was performed by SAP AG in 2010 among 62 companies which has implemented the ERP system.
RFID (Radio Frequency Identification) jest technologią szeroko i powszechnie wykorzystywaną w codziennym życiu. Być może nawet nie zdajesz sobie sprawy, jak wiele powiązań z RFID masz na co dzień.. Etykiety RFID umieszczane są w zbliżeniowych kartach wejściowych, we wszelkiego rodzaju kartach dostępu czy systemach rejestrujący czas pracy. W hipermarketach (np. Empik) bardzo małe tagi RFID ukrywa się w produktach tak, aby przy próbie wyniesienia produktu z pominięciem kasy informowały o tym brankę kontrolną, a w efekcie działały, jako zabezpieczenie przed kradzieżą.
Artykuł ukazał się pierwotnie w czasopiśmie: Gospodarka Materiałowa i Logistyka 05/2015. http://www.gmil.pl/
Abstrakt: W artykule w sposób systematycznych przedstawione zostało to w jaki sposób technologie informatyczne wspierające procesy zakupowe zmieniały się na przestrzeni lat, oraz jak wpływało to na kształt procesów biznesowych. Zmiany te przedstawione zostały w postaci tabelarycznej na przykładzie trzech wymiarów: centralizacji, doskonałości operacyjnej oraz kontroli. Wykorzystując opisane w artykule relację między dojrzałością struktury informatycznej, a dojrzałością operacyjną działów zakupów autor przedstawia zarys metodologii oceny dojrzałości operacyjnej funkcji zakupów na podstawie analizy wykorzystywanych technologii informacyjnych.
Witajcie, zgodnie z objetnicą publikuje prezentacje z dzisiejszego wystąpienia InfoMEET (14.09.2013).
Temat: Jakość utracona czyli o wpływie metod kontrolnych na jakość użytkową wdrażanych systemów informatycznych
W prelekcji autor spróbuje odpowiedzieć na pytanie dlaczego najczęściej stosowane metody kontroli i zapewnienia jakości wdrożeń systemów informacyjnych ( raportowanie poprzez "statusy prac", analiza dokumentacji projektowej, testy systemowe itd...) w praktyce okazują mało skuteczne. Jako alternatywa dla metod kontrolnych opartych na efektach prac przedstawiona zostanie metoda kontrolna polegająca na analizie wpływu czynnika ludzkiego na jakość projektu „metoda kontroli czynników sukcesu”.
Według różnych źródeł od 55 do 75 proc. projektów wdrożeniowych systemów ERP kończy się niepowodzeniem. Biorąc pod uwagę globalną wartość rynku systemów ERP, która w roku 2010 wynosiła około 40 miliardów dolarów, pytanie o przyczyny tego stanu nabiera bardzo materialnego wymiaru i kształtuje segment usług audytorsko-konsultingowych. Najbardziej obszerne i zarazem aktualne badania przyczyn niepowodzeń projektów wdrożeniowych, do jakich udało dotrzeć się autorowi, przeprowadzone zostały przez firmę SAP AG w 2010 roku wśród 62 firm, w których wdrożono system klasy ERP.
Autoreferat przedstawiony został 24 maja 2013 r. na obronie pracy doktorskiej pt.: Metoda kontroli czynników sukcesu projektu na przykładzie wybranych wdrożeń SAP ERP.